Menü
Sepetim

300 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Kuru Gıda

Gıda kurutma yöntemi, besinlerimizi daha sonra kullanmak üzere saklamanın en eski yöntemlerinden birisidir. Kuru gıda, uzun bir zaman sonra tüketmek istenen besini muhafaza etmek için kullanılan konserve ya da gıda dondurma gibi alternatif yöntemlerdendir. Yiyecekleri kurutmak basit, güvenli ve öğrenmesi kolay bir yöntemdir. Doğal kuru gıda lezzetli, besleyici, hazırlaması kolay olan besinlerdir. Başarılı kurutma için düşük nem, düşük ısı ve doğru hava sirkülasyonu kurutma işlemi açısından kritik öneme sahiptir. Doğal kuru gıda hazırlamak için fırın ya da mikrodalga fırın gibi teknolojiler kullanabilir. Hatta bazı yiyecekleri hava yardımı ile kurutabilirsiniz. Organik yiyecekleri kurutmak titizlik ve zaman gerektirir.

Doğal kuru gıda yapmak için kullanılan kurutma işlemi gıdadaki nemi gıdadan uzaklaştırır. Bu durum gıdada bakteri, maya ve küflerin oluşumunu engeller ve gıdayı bozmaz. Aynı zamanda enzimlerin etkisini de yavaşlatır. Doğal kuru gıda kullanıma hazır olduğunda, besini tekrar kullanmak için su tekrar eklenir ve gıda orijinal şekline geri dönmüş olur. Yiyecekler, doğru sıcaklık, düşük nem ve hava akımı kullanılarak güneş, fırın ya da yiyecek kurutucusu sayesinde kurutulabilir.

Doğal kuru gıda olarak kullanılan gıdalar ülkemizde çokça kullanılmaktadır. Bu ürünlerden bazıları kuru bakliyat olarak da bildiğimiz nohut, pirinç, mercimek gibi bakliyat çeşitleridir. Bunlar haricinde un çeşitleri ya da makarna çeşitleri de kuru gıda kategorisine girmektedir. Kuru gıdalar yeterince kurutulur ve uygun şekilde saklanırsa suyu alınmış gıdalar olacakları için rafa dayanıklı hale gelirler. Böylece oda sıcaklığında saklamak için güvenilir olurlar. Doğal kuru gıda muhafaza yönteminin yapılması kolaydır. Et, meyve ve sebze gibi çoğu gıda türü kuru gıda olarak muhafaza etmek için kullanılabilir. Gıdaları kurutmak için birkaç yöntem vardır. Herhangi bir iklimde kullanılabilecek en kolay ve en yaygın olan kurutma yöntemlerinden biri elektrikli kurutucu cihazla fırında gıdayı kurutmaktır. Diğer yöntem ise havada kurutma olarak bilinir. Kurutmak istediğiniz ürünü asmak bu yönteme örnektir. Bununla birlikte güneşte kurutma ve ocakta kurutma gibi yöntemleri de Doğal kuru gıda elde edebilmek için kullanabilirsiniz.

Kuru Gıdalar Nasıl Muhafaza Edilir?

Doğal kuru gıda bozulmaması için hava geçirmez kaplarda muhafaza edilmelidir. Yiyecekleri ışıktan uzak, kapalı bir dolapta veya karanlık bir odada sakladığınızdan emin olun. Kuru bir iklimde yaşıyorsanız, kurutulmuş gıdalarınız daha uzun süre taze kalma eğiliminde olacaktır. Ancak nemli bir bölgede yaşıyorsanız kuru gıdalarınızı muhafaza edebilmek için kavanozlar veya fermuarlı plastik torbalar kullanabilirsiniz.

Kuru Gıdalar Nasıl Kullanılır?

Kuru gıdaları olduğu şekilde yiyebilirsiniz. Örneğin kuru et ve kuru meyveleri herhangi bir işleme tabi tutmadan tüketebilirsiniz. Ayrıca doğal kuru gıda yeniden sulandırılarak da tüketilebilir. Kurutulmuş gıdaları toz haline de getirebilirsiniz. Örneğin toz haline getirilmiş domatesleri, domates sosu yapmak için suyla karıştırarak kullanabilirsiniz.

 

Beypazarı Kurusu 1 Kg
Trend Tükendi
Model: CBK-101
Beypazarı’nın En Ünlü Fırını Cihan Kuru Fırını’ndan Beypazarı Kurusu.Ankara’nın Turizm Şehri, Tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan Beypazarı’na gelip te sıcacık bir çaya kuru bandırmamak olur mu? Taş fırınlarda yapılan, tazeliğini bir sene koruyan, çay saatlerinin vazgeçilmez lezzetlerinden Beypa..
69,99 TL
Vergiler Hariç:69,30 TL
Beypazarı Kurusu 500 Grm.
Tükendi
Model: CBK-05
Beypazarı’nın En Ünlü Fırını Cihan Kuru Fırını’ndan Beypazarı Kurusu.Ankara’nın Turizm Şehri, Tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan Beypazarı’na gelip te sıcacık bir çaya kuru bandırmamak olur mu? Taş fırınlarda yapılan, tazeliğini bir sene koruyan, çay saatlerinin vazgeçilmez lezzetlerinden Beypa..
37,00 TL
Vergiler Hariç:36,63 TL
Doğal Ev Yapımı Kuskus 1000 Grm
Tükendi
Model: EK-08
DOĞAL EV YAPIMI KATKISIZ KUSKUS 1000 GRMKuskus, bulgur ve pilava alternatif olabilecek son derece sağlıklı, besleyici gıdalardandır. Kuskus; un, süt, yumurta ve bulgurun karıştırılmasıyla hazırlanan, yuvarlak şekilde kurutulmuş içeriğinde pek çok vitamin ve mineral bulunduran bir hamurdur. Kusku..
39,90 TL
Vergiler Hariç:39,50 TL
Doğal Ev Yapımı Kuskus 500 Grm
Tükendi
Model: EKS-05
DOĞAL EV YAPIMI KATKISIZ KUSKUS 500 GRMKuskus, bulgur ve pilava alternatif olabilecek son derece sağlıklı, besleyici gıdalardandır. Kuskus; un, süt, yumurta ve bulgurun karıştırılmasıyla hazırlanan, yuvarlak şekilde kurutulmuş içeriğinde pek çok vitamin ve mineral bulunduran bir hamurdur. Kuskus..
22,50 TL
Vergiler Hariç:22,28 TL
Doğal Katkısız Tarhana 1000 Grm
Tükendi
Model: ETB-08
DOĞAL KATKISIZ TARHANA 1000 GRM. Macır tarhanası, Anadolu’da değişik şekillerde yapılan diğer tarhanalardan rengiyle, kıvamıyla, rahiyası ile ayrılır. Bu ayrımı yapmak için “Macır tarhanası” veya “Toz tarhana” diye adlandırılır. İçeriğinde kekik ve nane gibi tarhanaya çok yakışan baharatlara yer v..
54,90 TL
Vergiler Hariç:54,36 TL
Doğal Katkısız Tarhana 500 Grm
Tükendi
Model: ET-05
DOĞAL KATKISIZ KÖY YAPIMI TARHANA 500 GRM.Özellikle, kış aylarının vazgeçilmezi Tarhana çorbası Türklere özgü bir gıda maddesi olup oldukça besleyicidir. Yaz aylarının sonuna doğru yapılır ve kış boyunca tüketmek üzere stoklanır. Yoğun iş gücüyle sürdürülen köy yaşantısında özellikle kahval..
29,90 TL
Vergiler Hariç:29,60 TL
Doğal Tarhana Katkısız 1000 Grm.
Tükendi
Model: ET-08
DOĞAL KATKISIZ EV YAPIMI TARHANA 1000 GRM.Özellikle, kış aylarının vazgeçilmezi Tarhana çorbası Türklere özgü bir gıda maddesi olup oldukça besleyicidir. Yaz aylarının sonuna doğru yapılır ve kış boyunca tüketmek üzere stoklanır. Yoğun iş gücüyle sürdürülen köy yaşantısında özellikle kahvaltı so..
54,90 TL
Vergiler Hariç:54,36 TL
Domatesli Erişte 500 Gr
Tükendi
Model: YSH-40
YÖRESELCE DOMATESLİ ERİŞTE 500 GRM. Doğal, ev yapımı Yöreselce Domatesli Erişte natürel köy ortamında doğal usullerle bol köy yumurtalı olarak üretilmektedir. Maharetli hanımların ellerinde yoğurulan hamur açılıp, elle kesildikten sonra, kurutularak paketlenir. Bol yumurtalı erişte çeşitlerimizi d..
32,90 TL
Vergiler Hariç:32,57 TL
Glutensiz Çiğ Karabuğday Unu 500 Grm.
Tükendi
Model: NKU-04
GLUTENSİZ KARABUĞDAY UNUNaturelka Karabuğday Unu bir çok Hamur işinde (Kurabiye, kek, pasta, ekmek, makarna..) sütlü tatlılarda, çorba ve soslarda tek başına veya başka unlarla karıştırılarak kullanılabilir. Demir, Magnezyum ve fosfor içeriği yüksektir.Doğudan batıya, kuzeyden güneye..
45,90 TL
Vergiler Hariç:45,45 TL
Glutensiz Hindistan Cevizi Unu 250 Gr
Tükendi
Model: NHU-01
HİNDİSTAN CEVİZİ UNU Hindistan Cevizi Unu birçok hamur işinde; kurabiye, kek, pasta, ekmek, pankek, sütlü tatlılarda, soslarda tek başına veya başka unlar ile karıştırılarak kullanılabilir. B vitamini, Sodyum, Potasyum, Kalsiyum, magnezyum, demir, bakır ve fosfor içeriği yüksektir.Doğudan batı..
34,90 TL
Vergiler Hariç:34,55 TL
Glutensiz Kakao Tozu
Tükendi
Model: NKT-20
NATURELKA ALKALİ İŞLEM GÖRMEMİŞ KAKAO TOZU 200 GRM.Kakao’yu birçok hamur işinde ( kek, kurabiye , pasta, çörek vs) sütlü tatlılarda, sıcak ve soğuk içeceklerde aroma ve renk verici olarak kullanabilirsiniz. Hiçbir katkısı maddesi ve Glüten içermez. Serin, kuru ve nemsiz ortamda ağzı kapalı ..
39,90 TL
Vergiler Hariç:39,50 TL
Glutensiz Karabuğday Tane
Tükendi
Model: NKT-21
NATURELKA GLUTENSİZ KARABUĞDAY TANE 500 GRM.Daha çok kurak ve serin iklimleri tercih eden karabuğday bitkisi iklim koşullarından dolayı Türkiye’de yetiştirilemiyor. Mineral bakımından zengin olan bitki bolca manganez, bakır, magnezyum, demir ve fosfat içeriyor. İçerdiği bol miktarda magnezy..
44,90 TL
Vergiler Hariç:44,46 TL
Glutensiz Keçiboynuzu Unu 250 Grm.
Tükendi
Model: NKU-02
GLUTENSİZ KEÇİBOYNUZU UNU Keçiboynuzları temizlendikten sonra özel değirmenlerde öğütülerek hiç bir katkı maddesi eklenmeden un halini alır.Naturelka Keçiboynuzu Unu; Bir çok hamur işinde (kek, kurabiye, poğaça, ekmek, pizza, makarna..) sıcak- soğuk içeceklerde kullanılabilir. Şeker ve kakao y..
21,90 TL
Vergiler Hariç:21,68 TL
Glutensiz Krep Paketi-1
Tükendi
Model: GKR-03
NATURELKA GLUTENSİZ KREP PAKETİ1 Adet Karabuğday Unu2 Adet Nohut UnuDemir, magnezyum ve fosfor açısından zengin içeriğe sahip Naturelka glutensiz unlar ile sağlıklı ve pratik tarifler hazırlayabilirsiniz...
79,90 TL
Vergiler Hariç:79,11 TL
Glutensiz Krep Paketi-2
Tükendi
Model: GKR-06
NATURELKA GLUTENSİZ KREP PAKETİ3 Adet Karabuğday Unu2 Adet Nohut Unu1 Adet Kinoa UnuDemir, magnezyum ve fosfor açısından zengin içeriğe sahip Naturelka glutensiz unlar ile sağlıklı ve pratik tarifler hazırlayabilirsiniz...
144,90 TL
Vergiler Hariç:143,47 TL
Glutensiz Meyve Tozları
Tükendi
Model: PLH-03
NATURELKA GLUTENSİZ MEYVE TOZLARI PAKETİPaket İçeriği;1 Adet Portakal Kabuğu Tozu1 Adet Limon Kabuğu Tozu1 Adet Hindistan Cevizi UnuDemir, magnezyum ve fosfor açısından zengin içeriğe sahip Naturelka glutensiz unlar ile sağlıklı ve pratik tarifler hazırlayabilirsiniz...
64,90 TL
Vergiler Hariç:64,26 TL
Glutensiz Ön Pişirilmiş Nohut Unu 250 Gr
Tükendi
Model: NNU-01
ÖN PİŞİRİLMİŞ NOHUT UNUNohutlar temizlendikten sonra vitamin, mineral, aroma ve rengine zarar gelmeden ön pişirme yapılır. Daha sonra özel değirmenlerde öğütülerek hiç bir katkı maddesi eklenmeden un halini alır.Ön Pişirilmiş Nohut Unu; bir çok hamur işinde (ekmek, makarna, krep,kek,..
25,90 TL
Vergiler Hariç:25,64 TL
Glutensiz Sarımsak Tozu 90 Gr
Tükendi
Model: NST-02
GLUTENSİZ SARIMSAK TOZUSarımsaklar özenle seçildikten sonra temizleme işlemine geçilir. Belirli bir ısı derecesinde ve sürede; vitamin, mineral ve aromasına zarar gelmeden kurutulur. Daha sonra özel değirmenlerde öğütülüp toz halini alır.Sarımsak Tozu birçok hamur işinde (ekmek,mant..
19,90 TL
Vergiler Hariç:19,70 TL
Glutensiz Soğan Tozu 90 Gr
Tükendi
Model: NST-01
GLUTENSİZ SOĞAN TOZU 90 GRM.Soğanlar özenle seçildikten sonra temizleme işlemine geçilir. Belirli bir ısı derecesinde ve sürede; vitamin, mineral ve aromasına zarar gelmeden kurutulur. Hiç bir katkı maddesi eklenmeden özel değirmenlerde öğütülüp toz halini alır.Naturelka Soğan Tozu, Bir..
19,90 TL
Vergiler Hariç:19,70 TL
Ispanaklı Erişte 500 Gr
Tükendi
Model: YIE-50
YÖRESELCE ISPANAKLI ERİŞTE 500 GRM. Doğal, ev yapımı Yöreselce Ispanaklı Erişte naturel köy ortamında doğal usullerle bol köy yumurtalı olarak üretilmektedir. Maharetli hanımların ellerinde yoğurulan hamur açılıp, elle kesildikten sonra, kurutularak paketlenir. Bol yumurtalı erişte çeşitlerimizi d..
32,90 TL
Vergiler Hariç:32,57 TL
Karışık Sebzeli Erişte 500 Gr
Tükendi
Model: YKE-50
YÖRESELCE KARIŞIK SEBZELİ ERİŞTE 500 GRM. Doğal, ev yapımı Yöreselce Karışık Sebzeli Erişte naturel köy ortamında doğal usullerle bol köy yumurtalı olarak üretilmektedir. Maharetli hanımların ellerinde yoğurulan hamur açılıp, elle kesildikten sonra, kurutularak paketlenir. Bol yumurtalı erişte çeş..
32,90 TL
Vergiler Hariç:32,57 TL
Köy Yumurtalı Erişte 500 Grm.
Tükendi
Model: EE-05
BOL KÖY YUMURTALI SADE ERİŞTEMİZ 500 GRM. Köy yumurtalı sade eriştemiz Balıkesir yöresinin natürel köy ortamında doğal usullerle bol köy yumurtalı olarak üretilmektedir. Maharetli hanımların ellerinde yoğurulan hamur açılıp, elle kesildikten sonra, kurutularak paketlenir. Un-su-yumurta ve tuz içeri..
32,90 TL
Vergiler Hariç:32,57 TL
Kuru Fasulye 1000 Grm.
Stokta
Model: EKF-01
YERLİ ÜRETİM KURU FASULYE 1000 GRM. Balıkesir’in dağ köylerinde sınırlı alanlarda üretilen tamamen yerli olan bu fasulyemizi denedikten sonra klasik kuru fasulyenizi terk edeceksiniz. Harika bir kuru fasulye veya piyaz için kullanabileceğiniz kuru fasulyemiz yüksek besin değerleri, lezzeti ve kolay..
30,00 TL
Vergiler Hariç:29,70 TL
Limon Kabuğu Tozu
Tükendi
Model: NLT-05
LİMON KABUĞU TOZU 50 GRM.Limon Kabukları, hijyenik ortamda fırçalanarak temizlenir. Belirli bir ısı derecesinde ve sürede; vitamin, mineral ve aromasına zarar gelmeden kurutulur. Daha sonra özel değirmenlerde öğütülerek hiç bir katkı maddesi eklenmeden toz halini alır. Hiçbir katkısı madde..
16,06 TL
Vergiler Hariç:15,90 TL
Portakal Kabuğu Tozu
Tükendi
Model: NPT-06
PORTAKAL KABUĞU TOZU 50 GRM.Portakal Kabukları, hijyenik ortamda fırçalanarak temizlenir. Belirli bir ısı derecesinde ve sürede; vitamin, mineral ve aromasına zarar gelmeden kurutulur. Daha sonra özel değirmenlerde öğütülerek hiç bir katkı maddesi eklenmeden toz halini alır. Hiç bir katkısı..
14,90 TL
Vergiler Hariç:14,75 TL
Saçaklı Mantı Doğal Katkısız 500 Grm.
Tükendi
Model: ESM-04
SAÇAKLI MANTI DOĞAL KATKISIZ 500 GRM. Balıkesir yöresine has olarak bilinen Saçaklı Mantı, katkısız ve doğal olarak üretilir. Kızgın tandıra alınan erişte hamurlarının eğilip bükülmesiyle aldığı görünümden adını alır. Göçmenlerin yoğun olduğu Eskişehir, Bilecik, Bursa, Çanakkale gibi şehirlerimizde..
25,00 TL
Vergiler Hariç:24,75 TL
Tam Buğday Unlu Erişte 500 Gr
Tükendi
Model: YTB-50
YÖRESELCE TAM BUĞDAY UNLU ERİŞTE 500 GRM. Doğal, ev yapımı Yöreselce Tam Buğday Unlu Erişte naturel köy ortamında doğal usullerle bol köy yumurtalı olarak üretilmektedir. Maharetli hanımların ellerinde yoğurulan hamur açılıp, elle kesildikten sonra, kurutularak paketlenir. Bol yumurtalı erişte çeş..
32,90 TL
Vergiler Hariç:32,57 TL
Tatlı Biberli Erişte 500 Gr
Tükendi
Model: YBE-50
YÖRESELCE TATLI BİBERLİ ERİŞTE 500 GRM. Doğal, ev yapımı Yöreselce Tatlı Biberli Erişte natürel köy ortamında doğal usullerle bol köy yumurtalı olarak üretilmektedir. Maharetli hanımların ellerinde yoğurulan hamur açılıp, elle kesildikten sonra, kurutularak paketlenir. Bol yumurtalı erişte çeşitle..
32,90 TL
Vergiler Hariç:32,57 TL
Gösterilen: 1 ile 30 arası, toplam: 30 (1 Sayfa)