Menü
Sepetim

300 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Zeytin & Zeytinyağı

Zeytin ve zeytinyağı, Akdeniz diyetinin önemli bir bileşenidir. Doğal zeytin ve zeytinyağı antioksidanlar açısından zengindir. Zeytinyağının içerdiği ana yağ, uzmanların sağlıklı bir yağ olarak gördüğü doymamış yağ asitleridir. Zeytinyağında bulunan antioksidanlar, vücudun çeşitli sağlık bozulmalarına ve hastalıklara yol açabilecek hücresel hasarlara karşı korunmasına yardımcı olabilir. Doğal zeytin ve zeytinyağı acı bir tada sahiptir ancak en az işleme tabi tutulduğu için diğer türlere göre daha fazla antioksidan içerir.

Zeytinyağı, zeytin ağacının meyvesi olan zeytinden elde edilir. Zeytin, Akdeniz bölgesinin geleneksel bir ürünüdür. İnsanlar zeytinleri sıkarak zeytinyağı yaparlar. İnsanlar zeytinyağını yemek pişirmede, kozmetikte, ilaçta, sabunlarda ve birçok alanda kullanırlar. Doğal zeytin ve zeytinyağı aslen Akdeniz'den gelmiş olmasına rağmen bugün tüm dünya çapında popüler olarak kullanılmaktadır. İnsanlar zeytinleri zeytinyağında veya tuzlu suda muhafaza eder. Bununla birlikte zeytinler bütün olarak veya doğranmış olarak yenir. Bizim kültürümüzde zeytinler en çok kahvaltıda ve pizza üzerinde tüketilmektedir. Kahvaltıda tüketilen zeytinlerde bile birçok çeşit zeytin bulunur.

Tüm zeytinler ilk olarak yeşil renklidir. Oradan altın sarısı bir renk tonuna, ardından kırmızımsı bir mora ardından da siyaha kadar renk değişikliğine uğrarlar. Genel olarak daha yeşil, daha az olgun zeytinler, daha yüksek antioksidan içeriğine ve daha güçlü, daha biberli bir tada sahip güçlü zeytinyağı üretebilirler. Olgun mor zeytinlere genellikle siyah zeytin denir. Bununla birlikte siyah zeytinler sadece çiğ ya da pişmiş olarak tüketmek amacıyla kullanılır. Siyah zeytinler lezzetli olsa da zeytinyağı yapmak için kullanılmazlar. Yağa dönüştürülmek için değil yemek için kullanılırlar. Doğal zeytin ve zeytinyağı da insanlar için oldukça değerlidir. Yeşil zeytinden elde edilen zeytinyağı genellikle yemek pişirmek veya salata sosu olarak kullanılabilir. Doğal zeytin ve zeytinyağı özellikle Akdeniz insanları için büyük önem taşımaktadır. Hem yemeklerde hem de güzellik sektöründe kullanılan zeytinyağı artık sağlıklı olmasının önüne geçerek bir gelenek haline gelmiştir. Ayrıca zeytin kalitesi de zeytinyağının kalitesini etkilediği için Akdeniz’de olgunlaşmış zeytinler daha iyi zeytinyağı üretilmesine sebep olur.

Evde Zeytinyağı Yapabilir miyim?

Evde zeytinyağı yapmak için zeytinleri et yumuşatıcısı gibi sağlam bir alet ile ezerek işleme başlayabilirsiniz. Ezme işleminin ardından elde edilen macunu sıcak suyla karıştırarak yüzeye yükselen yağ taneciklerini görene kadar öğütebilirsiniz. Daha sonra, daha büyük yağ tanecikleri oluşana kadar macunu bir kaşıkla en az 5 dakika kuvvetlice karıştırdığınızda ev yapımı yağınız hazır olacaktır.

Zeytinyağı Çeşitleri Nelerdir?

Zeytinyağı beş ana sınıfa ayrılır. Bunlar extra sızma zeytinyağı, sızma zeytinyağı, rafine zeytinyağı, saf zeytinyağı ve pirina zeytinyağıdır. Her yağ türünün farklı bir dumanlanma noktası vardır ve bu dumanlanma noktası yağın kalitesine bağlıdır. Yağın dumanlanma noktası ne kadar düşük olursa, kalite o kadar iyi olur.

Naturel Sızma Zeytinyağı 2 LT.
Trend Tükendi
Model: TS-20
NATUREL SIZMA ZEYTİNYAĞI 2 LT. DİKKAT ALIŞKANLIK YAPAR! Zeytin ve zeytinyağının kültürü o kadar derinlere iniyor ki, yazılmış tüm kutsal kitaplarda çeşitli şekillerde ifadesini buluyor. Geçmişi günümüzden yedi bin yıl öncesine dayanan zeytin ağacı, bu ağacın meyvesi olan zeytin ve zeytini..
170,00 TL
Vergiler Hariç:168,32 TL
Naturel Sızma Zeytinyağı 5 LT.
Trend Tükendi
Model: TS-50
NATUREL SIZMA ZEYTİNYAĞI 5 LT. DİKKAT ALIŞKANLIK YAPAR! Zeytin ve zeytinyağının kültürü o kadar derinlere iniyor ki, yazılmış tüm kutsal kitaplarda çeşitli şekillerde ifadesini buluyor. Geçmişi günümüzden yedi bin yıl öncesine dayanan zeytin ağacı, bu ağacın meyvesi olan zeytin ve zeytin..
500,00 TL
Vergiler Hariç:495,05 TL
Naturel Sızma Zeytinyağı 500 ml.
Stokta
Model: TS-05
NATUREL SIZMA ZEYTİNYAĞI 0.5 LT.Zeytin ve zeytinyağının kültürü o kadar derinlere iniyor ki, yazılmış tüm kutsal kitaplarda çeşitli şekillerde ifadesini buluyor. Geçmişi günümüzden yedi bin yıl öncesine dayanan zeytin ağacı, bu ağacın meyvesi olan zeytin ve zeytinin özü sayılan zeytinyağı tar..
39,90 TL
Vergiler Hariç:39,50 TL
Siyah Zeytin 2 Kg Salamura Sapsız XL
Trend Tükendi
Model: TSZ-02
SOFRALIK MEGA SİYAH ZEYTİN 2 KG SALAMURA SAPSIZ, KATKISIZ BRUT AĞIRLIK 2130 GRM- NET AĞIRLIK 1900 GRM. KALİBRE 200-235Körfez Bölgesi’nde yetişen Edremit cinsi zeytinler, elle toplanıp fabrikaya getirilir. Zeytinler ilk olarak kalitesi bozulmadan boylarına göre sınıflandırılır. Hijyenik tankl..
69,90 TL
Vergiler Hariç:69,21 TL
Zeytin Sütü 500 Grm. Cam Şişe
Tükendi
Model: HMZ-05
ZEYTİN SÜTÜ 500 GRM. CAM ŞİŞEHüseyin Meral ‘Zeytin Sütü’; 200-300 metre yükseklikte, yayla havasında fotosentezi gerçekleşen zeytinler tek tek elle toplanıyor. Dakikada 50 devir dönen birkaç ton ağırlığında taşla eziliyor ve özel torbalara konuyor. Bu torbalardan kendi kendine hiç pres kullan..
185,00 TL
Vergiler Hariç:183,17 TL
Gösterilen: 1 ile 7 arası, toplam: 7 (1 Sayfa)